Rekrutacja do liceum 2021/22
Punktacja i strategia
Punktacja
Opracowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące rekrutacji ósmoklasistów do liceów w roku szkolnym 2021/2022. Podajemy zarówno zasady punktacji, jak i nasze wnioski na temat przygotowania strategii rekrutacyjnej.
Podczas rekrutacji można uzyska max 200 pkt.:
a – Za wyniki egzaminu ósmoklasisty można otrzymać max 100 pkt.:
język polski (100% x 0,35 = 35 pkt max)
matematyka (100% x 0,35 = 35 pkt max)
język obcy (100% x 0,3 = 30 pkt max)
b – Za oceny na świadectwie i szczególne osiągnięcia można otrzymać max 100 pkt. w tym:
– punkty za oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch wybranych przedmiotów na świadectwie
celujący – 18 pkt
bardzo dobry – 17 pkt
dobry – 14 pkt
dostateczny – 8 pkt
dopuszczający – 2 pkt
– 7 pkt za świadectwo z wyróżnieniem
– max 18 pkt w konkursach kuratoryjnych (co najmniej na szczeblu wojewódzkim), konkursach wiedzy, osiągnięcia artystyczne i sportowych
– max 3 punkty za wolontariat
Egzamin ósmoklasisty 2022
Terminy:
Język polski – 24 maja 2022 o. godz. 9:00.
Matematyka – 25 maja 2021 o. godz. 9:00.
Język nowożytny – 26 maja o godz. 9:00.
Ogłoszenie wyników 1 lipca 2021
Zasady
Język polski
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
- Czas trwania: 120 min.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać 45 pkt max(5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
część 2: wypracowanie – 20 pkt. - Temat wypracowaniado wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
- W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowejspełniającej warunki tematu.
Matematyka
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
- Czas trwania: 100 min.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów(5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
- Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).
Język obcy nowożytny
- Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
- Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
- Czas trwania: 90 min.
- Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów(5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
- Mniejsza liczba zadańotwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Strategia
Zalecamy jak najwcześniejsze sprawdzenie oferty szkół ponadpodstawowych i podjęcie decyzji o wyborze profilu klasy, do której będzie zdawało Państwa dziecko. Proponujemy, aby uczniowie w trakcie całego roku priorytetowo traktowali dwa wybrane przedmioty, gdyż oceny z nich będą częścią punktacji rekrutacyjnej. Powtórzmy: oprócz punktów z egzaminów ósmoklasisty na całość punktacji zasadniczy wpływ mają oceny na świadectwie z języka polskiego, matematyki i właśnie tych dwóch przedmiotów.
Jeśli staranie o biało-czerwonego przekracza możliwości ucznia, sugerujemy skupienie się na uzyskaniu najwyższych możliwych ocen ze strategicznych przedmiotów. Świadectwo z wyróżnieniem to 7 dodatkowych punktów, a różnica między oceną bardzo dobrą (17 pkt) a dostateczną (8 pkt) z wybranego przedmiotu wynosi aż 9 pkt.
Warto poznać zasady uzyskania dodatkowych 3 punktów za wolontariat, każda szkoła ma swój szczegółowy regulamin.
Dopilnujcie Państwo, aby poinformować szkołę o osiągnięciach w konkursach, czy zawodach pozaszkolnych, gdyż informacja o nim musi zostać wpisana na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. O wpisaniu osiągnięć na świadectwo decyduje dyrektor szkoły podstawowej.
Warto wiedzieć, że przy rekrutacji do niektórych klas szkół średnich prowadzone są dodatkowe sprawdziany klasyfikujące.
- do oddziałów dwujęzycznych i IB – egzamin kompetencji językowych,
- do klas 0 w pięcioletnich liceach egzamin predyspozycji językowych,
- do klas sportowych – egzamin sprawności,
- do klas artystycznych – egzamin tzw. uzdolnień kierunkowych.
Pokazują one, czy kandydat ma predyspozycje do specyficznego sposobu uczenia się i rozwijania zainteresowań.
Do szkół społecznych i prywatnych rekrutacja odbywa się znacznie wcześniej niż do państwowych, z reguły w marcu i kwietniu. Szkoły te przeprowadzają autorskie egzaminy – najczęściej z polskiego, matematyki i angielskiego – oraz rozmowę z kandydatem.
Jak wybrać liceum
Strategia w 3 prostych krokach
Wybór szkoły
Wybierając szkołę warto wziąć pod uwagę przede wszystkim zainteresowania ucznia związane z profilem klas oraz języki obce. Nie bez znaczenia jest poziom szkoły, atmosfera i życie społeczne. Dla wielu istotna jest również lokalizacja.
Punktem orientacyjnym jest ranking gdzie znajdziemy progi punktowe do liceów i techników z poprzednich lat. Warto pamiętać, że o tym ile punktów trzeba mieć, by dostać się do wybranej klasy w upatrzonej szkole, dowiemy się dopiero po ogłoszeniu wyników. Dlatego ranking należy traktować orientacyjnie.
Podczas układania kolejności szkół na liście swoich preferowanych klas i szkół sprawdza się zasada: szkoła marzeń, szkoła środka i szkoła ostatniej szansy. To pozwoli z sukcesem przejść przez proces rekrutacyjny.