Nauczyciele masowo idą na zwolnienia lekarskie. Dlaczego i jak to poprawić?

Tylko od początku tego roku szkolnego, zwolnienia lekarskie otrzymało 430 tysięcy pracowników oświaty. Jaki był powód i czy jest szansa na poprawę sytuacji? O tym w programie Dzień Dobry TVN rozmawiali Edyta Plich oraz Witold Młynarczyk, dyrektor szkoły nr 206 w Łodzi.

Masowe zwolnienia lekarskie to sytuacja, która nie ominęła chyba żadnej szkoły w Polsce. Od początku na przysłowiowe „L4” udało się aż 430 tysięcy nauczycieli i pracowników oświaty. Oznacza to, że każdego dnia nauki wystawiano średnio 11,5 tysiąca zwolnień. Sytuację Witold Młynarczyk wyjaśniał następująco:

W drugiej połowie sierpnia, Główny Inspektorat Sanitarny wydał takie oświadczenia, żeby nie wpuszczać do szkoły żadnych osób, które przejawiają jakiekolwiek symptomy choroby. Myślę, że nauczyciele wzięli sobie to do serca. (…) Też z poczucia odpowiedzialności za młodych ludzi. Przecież rodzice pozostawiają nam swoje dzieci pod opieką, więc nauczyciel oprócz tego, że musi zrealizować podstawę programową na zajęciach, musi zapewnić tym dzieciom bezpieczeństwo. A więc jakiekolwiek objawy choroby powodują, że zostaje w domu.

Niestety zwolnienia lekarskie nie są jedynym kłopotem dzisiejszego szkolnictwa. Edyta Plich, ekspertka edukacyjna kładzie nacisk na inną bardzo istotną kwestię:

Nauczyciele to jest największa grupa zawodowa, inteligencka, która jest tak jak w wielu zawodach nie tylko narażona, ale czuje ogromną odpowiedzialność. Wiemy, że pomimo koronawirusa, pomimo tego, co się dzieje, egzaminy wszystkie zostaną przeprowadzone.  (…) Problem polega na tym, że wszyscy są przepracowani, są już bardzo zmęczeni, chociaż wiedzą, że to nie jest początek czegoś, co za chwileczkę się skończy, tylko proces, który może potrwać kilka miesięcy.

To jest czas, żeby doceniać, a nie oceniać. Żebyśmy przetrwali, musi być między nami pozytywny czas. Warto wspomnieć o rodzicach, żeby wspierali nauczycieli i im zaufali

– apeluje dyrektorka TIM.

Cała rozmowa do obejrzenia na stronie Dzień Dobry TVN