TIMeXpert – wywiad z Jackiem Walkiewiczem

utworzone przez kwi 4, 2023Doradztwo edukacyjne, Wywiady z ekspertami

TIMeXpert. Kompetencje przyszłości

Czego dziś uczyć dzieci.

Jak odkryć, kim się jest? Jakie kompetencje są dziś ważne dla młodych i czy rodzice w Polsce pomagają im czy raczej przeszkadzają w zdobyciu najważniejszych umiejętności? Edyta Plich pyta o to Jacka Walkiewicza, psychologa, trenera, mówcę motywacyjnego!

Każdy swoje pompki musi sam wykonać. Dorosłemu dziecku trzeba dać prawo do autonomii, decydowania o swoim życiu i ponoszenia konsekwencji swoich decyzji. A małych bym nie hodował, nie szukał wersji najlepszej, tylko zapewnił komfort najlepszy dla danego wieku. Odpuściłbym dzieciom, dał im czas na doświadczania dzieciństwa.

Żeby zapalać, samemu trzeba płonąć. Jeśli dzieci widzą rodziców, którzy mają pasję, rozwijają się, zmieniają, są trochę szaleni, to widzą, że to jest możliwe. 

Zdolność do adaptacji jest uniwersalna. Rodzice z zagranicy inaczej patrzą, dają większą swobodę w doświadczaniu życia, ponoszeniu konsekwencji swoich decyzji, partnerstwo polega na tym, że dają im możliwość doświadczenia życiowego ryzyka. My w Polsce staramy się je ograniczyć do minimum. Zapraszamy!

TIM eXpert to rozmowy Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży o edukacji przyszłości. TIM kształci uczniów nie tylko w zakresie obowiązkowych egzaminów, ale nastawia młodzież na umiejętności przyszłości.

Po więcej materiałów odnośnie tego, czego uczyć dzieci zapraszamy do zakładki Doradztwo edukacyjne oraz na naszego Facebook’a.