Julita Gredecka

Historia, WOS

Wykształcenie
Magister filologii klasycznej ze specjalizacją nauczycielską. Ukończyłam  studia podyplomowe w Instytucie Historycznym UW oraz w Instytucie Nauk Politycznych (dziś Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych), dzięki czemu miałam pełne uprawnienia do nauczania historii i WOS-u w szkole podstawowej i gimnazjum.

Doświadczenie zawodowe
Współtworzyłam dwie szkoły prywatne, które prowadziły zindywidualizowany tryb nauczania, nastawiony na rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. Uczyłam w nich historii i WOS-u. Na kółku antycznym opowiadałam ”hity greckie”. Stworzyłam autorski program dotyczący korzeni cywilizacji europejskiej. W Szkolnej Lidze Historycznej wraz z uczniami pracowałam nad wyzwaniami stawianymi przez redaktorów magazynu historycznego „Mówią Wieki”. Organizowałam wycieczki historyczne.
Wielu moich uczniów zostało laureatami lub finalistami konkursu historycznego Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego oraz interdyscyplinarnego konkursu wiedzy o Mazowszu.
Po warsztatach prowadzonych przez Archiwa Państwowe we współpracy z MSCDN moje scenariusze lekcji zostały wydane w pracy zbiorowej. Brałam udział jako prelegentka na konferencjach „Educare necesse est…” organizowanych przez Archiwa Państwowe i Instytut Historyczny UW.

 

O sobie
Najchętniej stosuję metodę projektów, pozwalając uczniom samodzielnie poznać każde zagadnienie Od 2013 r. uczniowie jednej ze szkół , w której uczę, wykonują projekty na podstawie zadań, które współtworzyłam i które dotyczącą dziedzictwa kulturowego i naturalnego z Listy UNESCO „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Pasjonaci kulinariów i marketingu rywalizują w opracowanej przeze mnie formule Firm Jabłkowych, która początkowo miała promować polskie jabłka, a teraz jest szkołą przedsiębiorczości dla czwartych i piątych klas. Historii najchętniej uczę na wycieczkach i spacerach oraz podczas miejskich gier historycznych.

MOJE PASJE
Od kilu lat zajmuję się storytellingiem czyli opowiadam historie warte opowiedzenia. Nie tylko z historii. Opowiadam o uchodźcach, o ludziach z różnych kultur, o władcach i ich poddanych, którzy wolą żyć swoim życiem, o tych, którym się udaje i o tych, którzy potrzebują pomocy.